Jak dobrze dobrać fotelik samochodowy? + KONKURS

Witajcie w kolejnym wpisie z cyklu „Bezpieczne dziecko”, w którym będziemy chcieli (wsparci wiedzą i doświadczeniem jednych z lepszych specjalistów z tej branży w Polsce – Tylem.pl) dać Wam kilka wskazówek jak dobrze wybrać fotelik RWF.  W tym artykule znajdziecie między innymi odpowiedzi na to, dlaczego nie dopasowywać fotelika jedynie „pod dziecko”, ale również pod wszystkich członków rodziny, oraz na co podczas wybierania zwracać szczególną uwagę.

Dlaczego warto dopasować fotelik do całej rodziny?

Jeśli będziemy wybierać fotelik jedynie do dziecka, które ma w nim jeździć, możemy być nie miło zaskoczeni faktem, że nie pasuje on jednak do potrzeb naszej rodziny. Co z tego, że pasuje on do dziecka i samochodu skoro jest niedostosowany np. do wzrostu pozostałych pasażerów lub Twoich planów związanych z powiększeniem rodziny lub zmiany samochodu w najbliższym czasie? Oczywiście dopasowanie do dziecka i samochodu jest kluczowe, jednak to nie wszystko. Dlatego też zanim zaczniemy przeglądać różne modele fotelików i zdecydujemy się wybrać do profesjonalnego sklepu dobrze jest odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań:

– w jakim wieku jest nasze dziecko i jaką ma obecnie wagę i wzrost?

– na jakim etapie rozwoju znajduję się dziecko (czy już samo siedzi, chodzi, trzymanie głowy itp.)?

– jaki masz samochód i czy planujesz jego zmianę?

– czy fotelik będzie montowany w więcej niż jednym aucie?

– jakie systemy montażu fotelika są potrzebne w tych samochodach?

– kto jest głównym kierowcą?

– ile wzrostu mają członkowie rodziny lub pasażerowie?

– ile masz dzieci i czy oraz kiedy planujesz kolejne?

– ile miejsca możemy udostępnić na fotelik?

Odpowiadając na te pytania nie znajdziemy najlepszego fotelika na rynku (bo taki nie istnieje – każdy ma inne zalety i cechy, które go charakteryzują na tle pozostałych fotelików), ale dzięki temu mocno zawęzimy wybór do modeli, które najbardziej będą odpowiadały naszym wymaganiom i oczekiwaniom. Korzystając z fajnej tabelki porównawczej wszystkich dostępnych fotelików RWF, dowiemy się o testach, kategoriach i cenach, lecz nie o uzyskamy odpowiedzi na temat ułożenia i ilości miejsca zajmowanego przez wybraną konstrukcję. Dlaczego? W każdym aucie są inne kanapy i inna ilość miejsca, zatem foteliki mogą się inaczej układać.

Link: http://blog.tylem.pl/lista-modeli-fotelikow-rwf/

Kiedy już opowiemy na powyższe pytania możemy przejść do wyboru fotelika. Podzieliliśmy ten proces na 3 etapy, dzięki którym będzie nam łatwiej tego dokonać:

I ETAP – dopasowanie fotelika do dziecka

Podstawowym kryterium jakim powinniśmy się kierować podczas dopasowywaniu fotelika do dziecka jest jego (dziecka 😉 ) rozmiar (waga i wzrost), oraz to dla jakiej wagi/wzrostu dziecka dany fotelik jest przeznaczony.

Foteliki do 18 kg
Przeznaczone są przeważnie dla dzieci małych lub drobnych – siadających. Posiadają wychylenie w trakcie jazdy  – kiedy zasypia istnieje możliwość odchylenia fotelika do pozycji spoczynkowej bez konieczności jego ponownego montażu. Posłużą one do około 3/4 roku życia. Są również dobrym rozwiązaniem dla osób posiadające samochody małe i średnie. Lub osób z dużymi samochodami i dużą ilością miejsca lecz również wysokich.

Foteliki do 25 kg
Przeznaczone są dla dzieci gabarytowo większych. Dziecko w nim jeżdżące powinno już stabilnie siedzieć i zaczynać lub już chodzić oraz mieć około 80cm wzrostu oraz ważyć ponad 9kg. Służą one do około 5/6 roku życia. Zajmują też zdecydowanie więcej miejsca. Nie w momencie zakupu, lecz jak dziecko jest starsze. Dlaczego? Bo potrzebuje więcej miejsca na nogi.
II ETAP – dopasowanie fotelika do samochodu

To czy dany fotelik będzie pasował do konkretnego auta zależy głównie od kąta nachylenia kanapy/fotela (a ta w dwóch takich samym modelach samochodu może się mocno różnić), oraz dostępnego „miejsca” pomiędzy przednim fotelem pasażera, a tylną kanapą. Trzeba też zwrócić uwagę na ilość miejsca po bokach np. dla pasażerów lub innych fotelików. Dodatkowo sprawdzamy możliwości montażu fotelika (pasy samochodowe trzy lub dwu punktowe, pasy Top Tether, możliwość kotwiczenia pasów dla RWF, montaż nogi stabilizującej oraz ramy anyrotacyjnej, Isofix, itp.)

Oczywiście w Internecie dostępne są car listy, które zawierają zestawienia pokazujące, które modele samochodów „pasują” do danego fotelika, jednak praktyka pokazuje, że dane tam zawarte nie zawsze przekładają się na rzeczywistość. Sugerując się nimi, może się okazać, że zamówiony przez nas fotelik niestety ale nie pasuje do naszego auta, lub jego montaż nie zapewnia pełni wykorzystania jego możliwości zapewniających bezpieczeństwo. Tu właśnie tak cenne jest porównanie ze specjalistą w sklepie stacjonarnym, gdzie możemy zobaczyć inne modele i to jak leżą w aucie.

Dlatego najlepszym sposobem na dopasowanie fotelika do swojego samochodu, jest wybranie się do profesjonalnego sklepu zajmującego się sprzedażą tylko i wyłącznie fotelików.

III ETAP – dopasowanie fotelika do potrzeb rodziny

Ile osób zazwyczaj podróżuje samochodem, kto najczęściej prowadzi, ile wzrostu ma kierowca oraz osoba, która siedzi z przodu na miejscu pasażera, czy jest rodzeństwo i jaka jest różnica wieku? Odpowiadając na te pytania unikniemy takiej sytuacji, że będziemy musieli fotelik na inny bo np. idealnie pasował do samochodu i dziecka, natomiast zajmuje tyle miejsca, że pasażer z przodu nie ma możliwości bezpiecznego podróżowania. Co z tego, że mamy fotelik obrotowy, jak przy zamkniętych drzwiach nie da się go obracać bo obciera o tapicerkę drzwi. Mamy fajny fotelik, jednak nie da się rozłożyć dla wygody dziecka, bo nie ma miejsca, gdyż nikt tego przed zakupem nie sprawdził. Fotelik zajmuje dość sporo miejsca, dlatego tak ważne jest jego dokładne przymierzenie przed dokonaniem zakupem.

Pamiętajmy, że fotelik samochodowy to nie wieczorowa sukienka NIGDY nie wybierajmy go, bo nam się podoba. Nie jest on również dziecięcym łóżeczkiem, które kupujemy po rozmowie z koleżanką, u której akurat ten konkretny model się sprawdził. Nie wybierajmy fotelika samochodowego na tej samej zasadzie, co nabywamy pozostałe akcesoria dla dziecka. To nie wózek dziecięcy, który ma wyglądać i zajmować względnie mało miejsca. Fotelik ma przede wszystkim chronić nasze dziecko i tym kryterium kierujmy się podczas jego wybierania.

Możemy wybierać w Internecie, czy kierować się poradami znajomych, szukać pomocy na forach i grupach tematycznych (np. grupa: https://www.facebook.com/groups/fotelikiRWF/) lecz przed zakupem, to wizyta w sklepie jest najlepszym pomysłem.

Jedźcie do sklepu, porozmawiajcie z doradcą, pytajcie i bądźcie dociekliwi. Wymagajcie montażu fotelika, oraz porównania go z innymi modelami. W wielu sklepach jest z tym problem – wówczas najlepszym rozwiązaniem jest odwrócenie się na pięcie i udanie się do sklepu, gdzie uzyskamy profesjonalną pomoc i obsługę.

Zapraszamy również do udziału w konkursie z nagrodami, dzięki którym podróżowanie z dziećmi będzie jeszcze bardziej komfortowe.

Konkurs tutaj: KLIK KLIK

REGULAMIN KONKURSU