Nasz przepis na szczęśliwe dziecko

Szczęśliwe dziecko
Dla rodzica nie ma nic ważniejszego, niż szczęście dziecka. Najlepsze zabawki tego świata nie są w stanie zastąpić mu kochającej się i dającej poczucie bezpieczeństwa rodziny. Tego nie da się kupić!
Szczęście w pojęciu takiego malucha mieści się w czterech ścianach rodzinnego domu. Tam się nim „zaraża” i „wynosi” dalej. Obserwując relacje zachodzące między mamą i tatą czuje się bezpiecznie bądź też nie. Chcemy mieć szczęśliwe dzieci, twórzmy więc szczęśliwe małżeństwo.


Szczęśliwe małżeństwo
Oto kilka zasad w pigułce, które według nas i naszego doświadczenia przyczyniają się do rozwoju i poczucia zadowolenia w relacji małżeńskiej:

  • Komunikacja – podstawa każdej dobrej i zdrowej relacji małżeńskiej. Rozmawianie o swoich uczuciach, odczuciach i potrzebach. Nie bójmy się poruszać trudnych tematów.
  • „Krótka pamięć” o złych chwilach – życie nie zawsze jest usłane różami i zdarzają się momenty, kiedy się ranimy (słowami i czynami). Należy te sytuacje wyjaśniać i nie zamiatać ich pod dywan, ale następnie zamiast je rozpamiętywać i sobie wypominać fajnie jest wspólnie zawalczyć o jedność i następnie skupić się na tym co dobre i piękne.
  • Nie wyolbrzymiać drobiazgów  – po latach nikt z nas nie będzie pamiętał o tym, kto nie wyrzucił śmieci, nie zmył talerza czy zostawił brudne skarpetki na podłodze. Mamy tendencje do przeobrażania takich sytuacji w „małżeńskie burze”.
  • Bądźmy sobie wsparciem i dzielmy się swoimi problemami – małżeństwo jest na „dobre i na złe”. Mąż/żona jest także od tego, żeby wspierać w trudnych chwilach.
  • Trudna sztuka kompromisu – podczas podejmowania decyzji, uwzględniajmy nie tylko swoje racje i potrzeby, ale również męża/żony.
  • 3 cudowne słowa – codzienne używanie słów: przepraszam, wybaczam i dziękuję sprawia, że napotykane trudności stają się łatwiejsze do pokonania
  • Czułe słówka i gesty – nie ważne czy jest się miesiąc, 2 lata czy 30 lat po ślubie, małżeństwo na każdym etapie potrzebuje „paliwa” w postaci czułości i intymności. Liścik miłosny, spontanicznie wypowiedziane „Kocham Cię”, romantyczna kolacja, czy romantyczny wyjazd to tylko jedne z licznych sposobów na „dotankowanie” małżeńskiej relacji.
  • Budując szczęśliwe małżeństwo, nie powinno się zapominać o  realizowaniu własnych marzeń. Będąc szczęśliwą osobą, będziemy również szczęśliwszym i gotowym do wyzwań małżonkiem.

Szczęśliwy człowiek
Tak jak do życia potrzebujemy tlenu, tak do szczęścia – MIŁOŚCI❤️. Pieniądze, sukces zawodowy czy nawet kochająca żona dają nam jedynie pozorne szczęście, które znika w momencie pojawienia się pierwszych większych przeszkód i problemów.
Każdy z nas posiadam w sobie „pustkę”, której wypełnienie dopiero sprawia, że czujemy się 100% szczęśliwymi i żadne problemy nie są nam straszne.

Ja przez wiele lat „wlewałem” (często dosłownie!😉) w siebie co chwila nowe „wypełniacze”: alkohol, nowe relacje, pieniądze, sukcesy sportowe. Wszystko to działało tylko przez moment, pozostawiając po sobie pustkę.
Po latach zdałem sobie sprawę, że tę lukę jest w stanie wypełnić jedynie poczucie tego, że jest ktoś kto mnie kocha. Kocha tak mocno, że z miłości do mnie jest w stanie zrobić wszystko, włącznie z oddaniem za mnie życia✝️. Tak kochać potrafi jedynie JEZUS i dopiero po „otwarciu się” na Jego miłość, pustka momentalnie zniknęła, a pojawiło się prze ogromne i ciężkie do opisania poczucie miłości i szczęścia.

Szczęśliwe dziecko <- Szczęśliwe małżeństwo rodziców <- Szczęśliwy człowiek <- Świadomość bycia kochanym bezwarunkową miłością <- Bóg